«Η Μαρία είναι έφηβη και νιώθει θυμό. Είναι στενοχωρημένη. Θα τη βοηθούσε να κάνει κάτι που την ευχαριστεί. Δεν την ευχαριστεί τίποτε όμως. Θα τη βοηθήσουν οι φίλοι της… Τι χρειάζεται από αυτούς; Συζήτηση, αγάπη, ευγένεια και καλοσύνη, περισσότερο χρόνο για να σκεφτεί και να καταλάβει, βοήθεια για να σκεφτεί αυτό που βιώνει, φιλική υποστήριξη, φροντίδα και παρηγοριά…»
H Κατερίνα Τζωρτζακάκη είναι ψυχολόγος, υπεύθυνη του εργαστηρίου “Ας φτιάξουμε μια Ιστορία” που λειτουργεί στην Πλοήγηση. Η Πλοήγηση είναι Μη Κερδοσκοπική Αστική Εταιρεία που υποστηρίζει παιδιά, εφήβους και νέους με δυσκολίες.