- Δρ Γερούκη Μαργαρίτα, π. Σχολική Σύμβουλος Α/θμιας, Μεταδιδακτορική ερευνήτρια στο τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Jyväskylä της Φινλανδίας, Συγγραφέας
- Παπαδημητριάδης Δημήτρης, Ψυχίατρος – Ψυχοθεραπευτής, Συγγραφέας
- Παπαφάγου Σουζάνα, Κλινικός-Αναπτυξιακός Ψυχολόγος – Οικογενειακή & Ομαδική Ψυχοθεραπεύτρια, Συγγραφέας
Τη συζήτηση θα συντονίσει η Πελιώ Παπαδιά, αρχισυντάκτρια του Free Press Taλκ, του www.talcmag.gr και μεταφράστρια του βιβλίου.
Τι είναι η συναίνεση; Γιατί είναι σημαντική; Πώς μπορούμε να μάθουμε να σεβόμαστε τα όρια των άλλων ανθρώπων και να δείξουμε στους άλλους τα δικά μας όρια; Πώς μπορούμε να μάθουμε να λέμε «όχι»; Ένας οδηγός που με έξυπνο, μοντέρνο αλλά και σωστά τεκμηριωμένο τρόπο εξηγεί πώς μπορούμε να πούμε «ναι» ή «όχι» σε πολλές και διαφορετικές εκφάνσεις της ζωής μας: από το να διαλέξουμε την πίτσα που μας αρέσει μέχρι να αντιμετωπίσουμε κάποιον που μας εκφοβίζει.
- Οι έφηβοι –και όχι μόνο– θα βρουν σε αυτό το βιβλίο έναν οδηγό που εξηγεί ξεκάθαρα τι σημαίνει να συναινείς και πόσες άπειρες επιλογές έχει ο καθένας μας στη ζωή του.
- Ο συγγραφέας Justin Hancock, εξειδικευμένος επιστήμονας, εξηγεί με ειλικρινή και μερικές φορές χιουμοριστικό τρόπο ότι η συναίνεση είναι ένα σημαντικό βήμα για να επικοινωνήσουμε με τον εαυτό μας αλλά και τους ανθρώπους γύρω μας.
- Με πολύχρωμη εικονογράφηση που το κάνει να ξεχωρίζει ενώ διευκολύνει ακόμα και τους πιο διστακτικούς αναγνώστες.
Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Η είσοδος στο Public Café επιτρέπεται με:
- πιστοποιητικού εμβολιασμού ή
- πιστοποιητικού νόσησης (έως 6 μήνες από τη διάγνωση)
- αστυνομική ταυτότητα ή δίπλωμα οδήγησης ή διαβατήριο ή άλλο αποδεικτικό ταυτότητας, προκειμένου να διενεργείται έλεγχος ταυτοπροσωπίας των πιστοποιητικών.