Μεγαλώνουμε παιδιά με “υποχρεώσεις”. Είσαι υποχρεωμένο να μπεις για μάθημα. Είσαι υποχρεωμένο να μη χάσεις ώρα, Να είσαι στην ώρα σου. Να έχεις Ίντερνετ. Να είσαι εντάξει σε όλα. Να είσαι τέλειο σε όλα. Να σε βαθμολογώ σε όλα. Πολλά από αυτά μαθαίνουν την υπευθυνότητα, μαθαίνουν όμως και το άγχος. Μην τυχόν και λείψω. Μη φανώ λίγος. Να έχω τύψεις που απέτυχα. Να έχω τύψεις που λαχταράω το χιόνι, το παιχνίδι. Να έχω τύψεις αν δεν είμαι σε όλα τέλειος και άψογος και απίκο και σε μια οθόνη μπροστά και να μην κάνω απουσίες. Ένα μεγάλο μάθημα της ζωής όμως είναι ο σεβασμός στο απρόοπτο, σε αυτό που δεν περνάει από το χέρι μας, σε αυτό που νιώθω, στα συναισθήματα που συνεχώς καταχωνιάζω και δε μου επιτρέπουν να αναγνωρίσω/μιλήσω για αυτά/διαχειριστώ, γιατί οι υποχρεώσεις είναι τόσες πολλές που θα φτάσω ενήλικος να καταλάβω ότι δε μου έμαθαν ποτέ κάτι άλλο από το να προσπαθώ να είμαι τέλειος σε όλα και παρών σε όλα. Αφήστε την τελειότητα, αφήστε καμιά ώρα να χαθεί, η ζωή είναι το θέμα να μη χαθεί, το συναίσθημα, το παιχνίδι και το απρόοπτο. Όλοι έχουμε δικαίωμα σε αυτό και σε ένα “Δεν πειράζει αν δεν τα κάνω όλα”, αν δε βγουν όλα, αν δεν μπορέσω όλα. Μόνο εμείς έχουμε δικαίωμα να βάζουμε απαιτήσεις στον εαυτό μας, εμείς και να μας συγχωρούμε. Το πρόγραμμα υπάρχει για να βγαίνουμε πού και πού απ’ αυτό.
ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ: ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΘΗΜΑ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΑΠΡΟΟΠΤΟ
5 Φεβρουαρίου, 2023/
1 Σχόλιο/
Ένα επίσης, μεγάλο μάθημα είναι η προσαρμοστικότητα στις συνθήκες… Το να παλεύεις με ό,τι μέσο έχεις, το να μην επαναπαύεσαι και οτι ΝΑΙ υπάρχουν και υποχρεώσεις στη ζωή!